1. Ana Sayfa
  2. /
  3. blog
  4. /
  5. İnvertör: Değişim Nasıl Yapılır

İnvertör: Değişim Nasıl Yapılır

Bu elektronik bileşenleri nasıl değiştireceğinizi bilmeniz gerekir.

Pazarda giderek artan bir şekilde mevcut olan Embraco Fullmotion değişken hızlı kompresörler bir frekans invertörü kullanır. Bu elektronik bileşende sorunlar olabilir ve bu durumda değiştirmek için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu konuda Embraco’nun önerdiği prosedürleri gösteriyoruz.

Sen başlamadan önce

• Sisteme güç verilmediğini doğrulayın;

• Herhangi bir kontrol veya servis işlemi gerçekleştirmeden önce sistemin prizle bağlantısını kesin;

• İnvertörden geçmeden Embraco Fullmotion kompresöre asla doğrudan hat voltajı ile enerji vermeye çalışmayın (“doğrudan başlatma”). Bu ona kalıcı olarak zarar verir;

•  Bir sürücüyü değiştirmek için, sürücünün iki parametresini bilmek gerekir: gerilim ve kontrol sinyali. Bu kontrolün nasıl yapılacağına bakın.

Pazarda giderek artan bir şekilde mevcut olan Embraco Fullmotion değişken hızlı kompresörler bir frekans invertörü kullanır. Bu elektronik bileşende sorunlar olabilir ve bu durumda değiştirmek için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu konuda Embraco’nun önerdiği prosedürleri gösteriyoruz.

Voltaj

Sisteme kurulu orijinal sürücünün voltajını kontrol edin. Voltaj, solda gösterildiği gibi sürücü üzerindeki etikette kontrol edilebilir.

Elbette, inverterin aynı gerilime sahip bir başkasıyla değiştirilmesi gerekir.

Evirici, aynı gerilime sahip başka bir evirici ile değiştirilmelidir.

Kurulacak inverter, sistemde orijinal olarak kullanılan inverter ile aynı kontrol sinyali ve giriş voltajı özelliklerini içermelidir.

Kontrol sinyali

Orijinal sürücüde hangi tip kontrol sinyalinin kullanıldığını kontrol edin. Bunun için, etikette bulunan eviricinin Embraco kodunun ne olduğuna bakın (soldaki ikinci etikette gösterildiği gibi).

Bu numara ile, kontrol sinyalinin ne olduğunu öğrenmek için Kulübün sitesindeki tabloya bakın: Bırakma veya Sıklık.

Kurulacak inverter, sistemde orijinal olarak kullanılan inverter ile aynı giriş gerilimi ve kontrol sinyali özelliklerine sahip olmalıdır. Düzgün çalışmasını sağlayacak olan budur.

Haberler bölümünün bir sonraki bölümünde gösterildiği gibi, ev tipi soğutmada kullanılmak üzere piyasada bulunan tüm model yelpazesinin yerini alacak dört “evrensel” invertör modeli geliştirilmiştir.

Giriş voltajı bilgileri ve kontrol sinyaline sahip olarak, değişim için hangi invertör kodunun satın alınması gerektiğini bilmek kolaydır. Bu sayfanın üst kısmındaki tabloya bakın.

Hasarlı invertörün çıkarılması

Orijinal sürücüyü sistemden çıkarmak için prosedürler aşağıdaki gibidir:

1. Elektrik bağlantılarına erişmek için inverter kapağını çıkarın;

2. Aşağıdaki resimde gösterilene göre güç kablo demetini (1), (2) sinyal kablo demetini ve topraklama kablo demetini (3) çıkarın;

3. Sürücüyü aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi kompresörden ayırın;

4. İnverteri sökün ve soğutma sisteminden çıkarın.

Yeni invertörün kurulması

1. Eviriciyi bağlantı noktalarını kullanarak sisteme sabitleyin;

Notlar. Orijinal invertör doğrudan kompresöre monte edilmişse, yeni invertör, normal sistem çalışması sırasında hareket etmemesini sağlamak için mümkün olduğunca buzdolabına yerleştirilmelidir.

2. Elektrik bağlantılarına erişmek için inverter kapağını çıkarın;

3. Güç kablo demetini (1), sinyal kablo demetini (2) ve topraklama kablo demetini (3) bağlayın;

4. Kabloları düzgün şekilde inverter muhafazasına yönlendirin ve bağlantıları kapatmak için yan kapağı monte edin;

5. Kapağı vidalayın.