Kompresör Kontrolü

Pek çok buzdolabının, bir soğutma sistemindeki sorunları değerlendirirken kompresörün durumu hakkında şüpheleri vardır: yandı mı (ve bu nedenle atılıp değiştirilmelidir) veya iyi çalışıyor mu ve sorunun nedeni başka türlü.

Müşterinin ikametgahında veya işyerinde, Embraco laboratuvarlarında gerçekleştirilen tüm testlerin gerçekleştirilmesi mümkün değildir, bu da kompresörün durumunun son derece kesin bir teşhisine olanak tanır.

Örneğin, yeterli bir sıkıştırma testi yapmanın bir yolu yoktur. Bunun için testle birlikte daha karmaşık cihazlara ihtiyaç vardır.

Üretim hattından çıkarken tüm Embraco kompresörlerinin zaten kapsamlı bir şekilde test edildiğine dikkat edilmelidir. Bu sebepten dolayı arıza durumu minimumdur.

Ek olarak, uygun olmayan ve uygun olmayan sıkıştırma testleri kompresör için bir risk oluşturabilir. Olası bir sorun, kompresörün kendisinde veya sistemde kir veya nem bulunmasıdır.

Sıkıştırmada olduğu gibi, valflerin durumunu kompresör konumunda teşhis etmek çok zordur. Sonuçta, hermetik kompresörlerin açılması tavsiye edilmez.

Bu valf kontrolü yalnızca Embraco’nun laboratuvarında yapılmalıdır.

Bir diğer önemli ipucu, test etmek için kompresörü asla sistemin dışına açmamaktır . Örneğin lambaları test etmeye yönelik bu prosedür kompresörler için uygun değildir ve geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir.

Basit testler

Bu ilk gözlemleri yaptıktan sonra, yapılabilecek ve durumun ne olduğunu anlamaya çok yardımcı olacak bazı testler ve doğrulamalardan bahsedilmelidir.

Bu basit testlerin önemini göstermek için, iyi yapılmış bir değerlendirme olmadığı için, Embraco’ya iade edilen birçok kompresörün kullanım koşullarında olduğunu hatırlamak yeterlidir.

Elektriksel süreklilikle ilgili kontrollerin iyi bir bölümünü yapmak için bir multimetre yeterlidir.

Başlamak için, lokasyonda gücünüzün olduğundan emin olun. Deneyimli ve yetenekli profesyoneller için bunu tavsiye etmek aptalca görünebilir, ancak bazen “sorun” tam oradadır.

Bundan sonra, başlamadan önce ekipmanın fişini çekmeyi hatırlayarak ilk elektriksel süreklilik kontrolünü yapma zamanı.

Multimetre ile bağlantı kablosunun sürekliliğini kontrol edin.

Multimetro
 

Bir sonraki adım, elektrikli bileşenlerin durumunu kontrol etmektir. Bunu yapmak için, bir multimetre kullanarak, termal koruyucudaki süreklilik olup olmadığına bakın. Mevcut değilse, bu bileşen bozulmuştur. Sorun buysa – ve kompresörün yanması değilse – çözüm basittir: termal koruyucuyu değiştirmeniz yeterlidir.

Koruyucuda olduğu gibi, multimetre kullanımıyla ilgili prosedür röle ve kondansatörde yapılmalıdır. Röle olması durumunda modele bağlı olarak yapılacak testte farklılıklar vardır:

• F ve EG kompresörler için bir elektromekanik röle olması durumunda, 10 ve 11 numaralı terminaller arasındaki sürekliliği doğrulayacak şekilde bobin aşağı gelecek şekilde dikey olarak yerleştirilmelidir.

• EM modeli için elektromekanik röle durumunda, üç kontrol vardır: 1) röle herhangi bir konumdayken 1 ve 2 terminalleri arasında; 2) röle dik konumda ve bobini yukarıdayken terminal 1 ve 3 arasında; 3) röle dik konumda ve bobini aşağıdayken terminal 1 ve 3 arasında. İlk iki kontrolde süreklilik yoksa rölenin değiştirilmesi gerekir. Üçüncü durumda ise tam tersi, süreklilik varsa sorun var ve rölenin değiştirilmesi gerekiyor.

Verificação da continidade elétrica no relé
 

Diğer bir temel ve basit kontrol, kompresörün ana ve yardımcı bobinlerinin durumuyla ilgilidir. Amaç, herhangi birinin kesintiye uğrayıp uğramadığını veya yandığını bilmektir.

Her bir bobinde sürekliliği ölçerek başlayın (her zaman kompresör şebekeden ayrıldığında). Süreklilik yoksa, kompresör yanmıştır (bu sayfanın üst kısmındaki fotoğraf).

Ayrıca bobinlerin kompresör veri sayfasında bildirilen omik dirençlere uygun olup olmadığını kontrol edin. Bu değer veri sayfasında belirtilenden farklı görünüyorsa bu, kompresörün hasarlı olduğu ve çalışmayabileceği anlamına gelir.

İnverter ile ilgilenmek

Embraco Fullmotion değişken hızlı kompresörlerin büyüyen pazar mevcudiyeti ile birlikte invertörle ilgili birçok şüphe vardır.

Bunun, değerlendirilmesi gereken özel bilgi gerektiren çok hassas bir elektronik bileşen olduğu unutulmamalıdır. Üzerinde hiçbir onarım yapılmamalıdır: Sorun olması durumunda değiştirilmelidir.

Olası sorunların yanı sıra endişelenmenize gerek olmayan durumların tanımlanmasını kolaylaştırmak için, invertör teşhisi için aşağıdaki temel bir tablo geliştirdik. Daima kullanın ve bu bileşenle ilgili sorunlardan kaçının!